Bali Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Uzakdoğu ve Hint kültürlerinde kullanılan tedavi yöntemlerinden etkilenerek günümüzde yaygın olarak kullanılan, vücuttaki kan akışını hızlandırıp, kan dolaşımını artırarak kas gerginliğini azaltmayı hedefleyen Bali masajı zihinsel ve bedensel iyileşmeye yardımcı bir çeşit tedavi yöntemi olarak kabul görmektedir. Aromatik yağlarla uygulanan bu masaj aynı zamanda vücudun yenilenmesine yardımcı olur. 

Bali Masajı Nedir?

Bali masajı, doğu kültürünün bir sentezi olarak geliştirilen, ayaktan başlayıp tüm vücudu kapsayan, farklı teknik ve manipülasyonlarla vücudun kan dolaşımı seviyesini artırarak, vücudun rahatlatılmasını ve yenilenmesini amaçlayan bir masaj türüdür aynı zamanda uzman terapistler sayesinde refleksoloji masajı gibi Bali masajı da pek çok kronik rahatsızlık ve semptomların tedavisi için uygulanan başarılı bir terapi tekniğidir. 

Bali Masajı Tekniği Nedir?

Bali Masaj tekniğinde masaja ayaklardan başlanır ve  thai masajı, İsveç Masajı, sıcak taş masajı gibi bilinen diğer vücut masajlarından farklı olarak refleksoloji  metodu kullanılarak ayaklar üzerinden vücudun diğer organ, doku ve kemiklerine uyarılarda bulunulur ve vücudun gevşetilip rahatlatılması sağlanır. 

Bali masajını diğer masajlardan ayıran diğer bir masaj tekniği ise masaja başlamadan önce vücut üzerinde meridyenlerin belirlenip enerji akışının doğru yönde gerçekleştirilmesinin sağlanmasıdır. Kasların ve dokuların rahatlatılması amacıyla aromatik yağlar yardımı ile uygulanan Bali masajı, el teknikleri ve manipülasyonları bakımından diğer masaj türlerine göre daha sert uygulanabilmektedir. 

Bali masajı tüm vücudu etkisi altına alarak, ayaklardan başlayıp tüm sinir uçlarını gevşetip, lenf dolaşımını harekete geçirerek masajla kan dolaşımının artmasını sağlar ve vücudu zararlı maddelerden temizleyip, vücudun yenilenmesine yardımcı olur. El ve ayak bölgesinde yoğunlaşarak tüm vücut üzerine uygulanan Bali masajı, esnetme, germe, sıvazlama ve yumruklama gibi farklı tekniklerin sentezi ile aynı zamanda tedavi edici ideal bir masajdır. 

Bali Masajında Hangi Yağlar Kullanılır?

Bali masajında el teknikleri etkili olduğu kadar aromaterapi de başarılı bir seans için büyük oranda etkilidir. Bali masajının hem zihinsel hem de fiziksel bütünlüğü yakalayıp, rahatlatıcı ve iyileştirici etki yaratabilmesi aynı zamanda sakin, huzurlu bir atmosfer ile mümkündür. Bu amaçla terapötik bitkisel yağlar ile yapılan bu masajla zihne koku alma duyuları ile sinyaller gönderilerek vücudun rahatlatılması ve beynin konsantrasyonun sağlanması amaçlanır. 

Bali masaj uygulaması için özellikle Bali adası ve Endonezya’da yetişen bitkilerin yağlarından faydalanır. Frangipani, jojoba, susam, gül ve hindistan cevizi yağı gibi yağların etkisiyle vücuda yapılan baskı sonucu kasların ve dokuların rahatlatılarak, lenf sisteminin uyarılması ve kan dolaşımın artırılarak vücuttaki oksijen değerinin ve enerji akışının da artırılması sağlanır. 

Bali Masajının Faydaları Nelerdir?

Zihinsel ve fiziksel olarak vücut üzerinde rahatlama hissi yaratan Bali masajında özellikle sinir uçlarına yapılan baskılar ile kan dolaşımının artırılması ve lenf sisteminin harekete geçirilerek vücuttan toksinlerin atılmasının hızlandırılması, beyaz kan hücre oluşumuna yardımcı olunması ve vücudun yenilenmesini sağlanması amaçlanır. Bali masajı aynı zamanda kan dolaşımını artırma etkisi ile özellikle adet döneminde yaşanan sancı problemlerini azaltarak, iştahsızlık sorununu ortadan kaldırır, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir, cildi canlandırır ve vücuda enerji depolanmasını sağlar. 

Bali masajında, akupunkturun öncüsü olarak bilinen akupresur tekniği ile vücudun enerji akışının sağlanması için belli noktalar üzerine basınç uygulanır. Uygulanan bu basınç beyne olumlu sinyaller göndererek vücut, bel ve boyun ağrılarının azalmasına, migren ve baş ağrısı problemlerinin giderilmesine yardımcı olur,  vücut rahatlatılarak uyku düzeninin sağlanmasına etki eder.

Aromaterapik yağların kullanımı ile zihinsel olarak iyileşmeye etki eden Bali masajı, stresi azaltır, zihnin boşalmasına, stresten arındırılmasına ve duyusal dengenin sağlanmasına yardımcı olur. Kaygı, stres gibi fiziksel olarak da sonuçları olan rahatsızlıkların etkilerini hafifletmeyi sağlayan Bali masajı ile derinden gergin ve düğümlü kaslar üzerinde büyük ölçüde rahatlama görülür ve vücut yenilenmek üzere iyileşmeye başlar.

WhatsApp ile Bilgi Al
Ara Bilg Al 0539 956 94 05