dizde kireçlenme

Dizde Kireçlenme Fizik Tedavi

Eklemlerimizde kıkırdak adı verilen bir yapı bulunmaktadır. Bu kıkırdakların görevi eklem hareketliliği olduğu için kaygan ve yumuşak bir yapıları bulunmaktadır. Kıkırdak zamanla aşınarak yapısı bozulur ve bu dejenere durumu da ağrıya sebep verir. Kireçlenme adı verilen bu durum eklem hareketlerinde azalma meydana getirdiği gibi dizde şişme de görülebilir.

Diz osteorartriti kısa zaman içerisinde tedavi edilmezse kemiklerde parçalanma meydana gelebilir. Eklem içinde biriken kemik parçaları iltihaplanma meydana getirir. Kemikler arasında kaybolan bu kıkırdak sistemi, kemiklerin birbirine sürtünmesine sebep olarak daha fazla ağrı ve hasara sebebiyet verir. Kireçlenme belirtilerini yönetmek için ise bazı tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Bu tedavi yöntemlerinden en çok kullanılanları fizik tedavi ve manuel terapi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kireçlenme nasıl ortadan kaldırılır?

Kireçlenmenin ortadan kaldırılması için fizyoterapistin rol oynadığı durumlar;

  1. Egzersiz uygulamaları
  2. Kilo verme
  3. Eklemde hareketlilik ve esneklik artırımı
  4. Ağrı, şişlik ve sertlik gibi durumların yönetimesidir.

Manuel terapi eklem ağrılarının, şişlik ve spazm meydana gelen tutuklukların kaldırılmasına yardımcı olur. Fizik tedaviden başarılı sonuçlar alınabilmesi için bu tedavi yöntemi ile kombine edilmesi gerekmektedir. Yavaş gelişen fakat zamanla çok kötü bir hal alan dizde kireçlenme durumu, ağrı, tutukluk, çıtırtı sesleri, kemik çıkıntısı gibi durumlara da sebebiyet vermektedir. 

Hastalığın ilerlemesinin yavaşlatılması ve durdurulması, kas ve ağrıların rahatlatılması ile hastaların hayat kalitesinde artış meydana getirmek amacı ile tedavi ve egzersiz uygulanması gerekmektedir.

Hastaya hareket serbestliği kazandıracak bu tedavi yöntemi ile hafif ve orta dereceli kireçlenme rahatsızlıkları tedavi edilmektedir. Kemiklerin ufalanması, belirli bir alanda toplanması ya da dağılması sureti ile oluşan ileri derecede vakalarda cerrahi işlem gerekebilir. Bu sebeple öncelikle Manuel Terapi Ankara merkezimizde sizlere tanı konulur. Konulan tanı üzerinden tedavi sürecine geçilir. Baş Fizyoterapistlerimiz Kaan Akın ve Mehmet Şen hakkında daha detaylı bilgi almak için sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Egzersiz, manuel tedavi, kilonun korunması, fazla ise kilo verilmesi ve günlük rutinlerin değiştirilmesi ile kireçlenme önlenebilmektedir. Eklem fonksiyonlarınız arttığında ağrılarında da ortadan kalktığına şahit olacaksınız. Egzersizin ise bir yaşam biçimi haline getirilmesi şarttır. Bu egzersizlerin doğru yapılması ve alışkanlık haline getirilmesi noktasında ise uzman bir fizyoterapistten destek almanız şarttır.

Kinesiotape Nedir?

İsterseniz öncelikle Kinesiotape nedir ve bu yöntem hangi rahatsızlıklarda daha çok kullanılıyor kısaca izah ettikten sonra konumuza devam edelim. Eskiden beri bildiğimiz alışılagelmiş değişik türde ağrı bantları her zaman yaşamımızda olmuştur. Ancak her alanda olduğu gibi bu alanda gerçekleştirilen tasarımlarında da pek çok yenilik yapıldı ve kinesiotape bunların başında geliyor. Genel anlamda ortopedik rahatsızlıklarda sıkça rastladığımız yöntem değişik renklerden oluşuyor ve kullanıcısına aynı zamanda dışarıdan bakıldığında rahatsız etmeyen bir görünüm kazandırmış oluyor. İçerisindeki polimer lifler sayesinde %60 oranında bir esneme payına sahip bu bant, herhangi bir nedenle inflamasyona uğramış bölgelerin bütünleştirilmesinde harikalar yaratıyor.

Kinesio Tape Bantı ne işe yarar?

Elbette ki kinesio tape bant uygulamasının ilk akla gelen kullanım alanı bel ve boyun ağrılarının giderilmesi şeklinde oluyor. Üstelik %100 pamuklu ve yapışkan yüzeyin hemen altındaki hava kanalları sayesinde cildin nefes almasını sağlayan yöntem ihtiyaç duyulduğunda gerçekten çok önemli bir fonksiyonu yerine getiriyor. Bunun yanı sıra eski tip bantlardan farklı olarak hem doku hem de eklem bölgelerinde iyileşmenin hızlanmasını sağlayan ağrı bandı kinesio tape aynı zamanda;

  1. Kireçlenme
  2. Romatizmalar hastalıklar
  3. Yaralanmaya bağlı diz kalça ayak bileği sorunları
  4. Omuz, el bileği, dirsek ve boyun ağrıları
  5. Cerrahi müdahale sonrasında yaşanan eklem ve doku sorunları
  6. Fasya aktivitesinin arttırılmasında veya azaltılmasında
 

Gibi birçok farklı sorunun çözümüne modern alternatifler getiriyor. Ayrıca özellikle zedelenme sonrasında meydana gelen eklem hareket açıklığının sağlanmasında önemli bir rol oynayan Kinesiotape uygulaması için Manuel Terapi Ankara Ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. Diğer hizmetlerimiz ve uygulamamız hakkında daha kapsamlı bilgi almak üzere sizleri kliniğimize bekliyoruz efendim. Şimdiden geçmiş olsun diyoruz ve esenlikler diliyoruz.

Kaan AKIN
Latest posts by Kaan AKIN (see all)
No Comments

Post A Comment

WhatsApp ile Bilgi Al
Ara Bilg Al 0539 956 94 05