blank

Onur TOKGÖZ

Fizyoterapist

Tedaviye geldiğiniz ilk seanstan itibaren hastalığınız ile ilgili söylemek istediğiniz en ufak ayrıntılar dahil her şeyi dinliyor ve sizi ayrıntılı bir şekilde değerlendiriyorum. Tedavinizi sizinle birlikte iş durumunuza özel hayatınıza sosyal çevrenize bağlı olarak planlıyorum size açıklıyor ve sonrasında uygulamaya başlıyorum.

1996 yılının kasım ayında dünyaya geldim. İlköğretim ve liseyi Sivas’ta okuduktan sonra üniversite için Manisa’ya yolum düştü.4 sene üniversite okuduktan sonra Manisa Celal Bayar Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarında yaptığım stajlar beni mesleğe daha çok bağladı. Hastaların hiçbir ilaç, iğne, ameliyat olmadan ağrılarından kurtulması o zamanlarda hem hastalar hem de benim için büyüleyiciydi. Bu işi kesinlikle yapmalıyım ve insanlara yardımcı olmalıyım diye düşünmüştüm ve tüm motivasyonum mesleki tatmin üzerine kuruldu. Hastalarımdan gülümseyerek şikayetlerinin geçtiğini duymak benim için muhteşem bir haz.

Yaşadığım olaylar meslek seçimimi etkiledi

Mesleği seçmemdeki en büyük faktör çocukken el bileğimin kırılmasından sonraki yaşadığım süreç olmuştu. Kolum alçıdan çıkmıştı ancak fizyoterapist kavramı o zaman yaygın değildi. Elimi hareket ettiremiyor sanki bana ait değilmiş gibi hissediyordum ve ne yapacağımı bilmiyordum. Birilerinin bana bu konuda yardımcı olması gerekiyordu. Lise yıllarında fark ettim ki aslında bu işi yapıp insanlara yardımcı olan ‘’fizyoterapist’’ adında bir meslek var. Mesleğe olan ilgim iyice artmış ve bu yaşadığım olay mesleği tercih etmemde büyük rol oynamıştı.

Kontrolcülük ve her şeye hakim olma isteği çocukluğumdan itibaren benimle

Üniversitede aile evinden uzaktayken aslında bende çocukluktan beri var olan bir özelliği farkettim. Bu durum beni  bir yandan ileriye taşırken  bir yandan da çok zorluyordu. Çocukken ailem uyuya kaldığımda uykudan uyanıp kıyafetlerimi katlayıp tekrardan uyuduğumu söylerdi. Üniversitede ise dışarı çıkarken uzun zamanda hazırlanır, yapacağım her şeyi not alır, gece yatmadan sonraki günün planını yapardım. Sonradan fark ettim ki bu davranışların nedeni yaptığım her şeyi bir eksiklik olmadan en iyi şekilde yapma isteği ve her şeyin kontrolümün altında olduğunu hissetmekti.  

Kişisel özellikler mesleki tatmin isteğimi çok etkiliyor

Bu tutum üniversite sırasında kendimi eksik hissetmeme ve kontrolcü tavrımın dürtülenmesine neden oldu. Nihayetinde mesleğime yansıdı ve mezun olduğumda mesleğimi en iyi şekilde icra edebilmek adına arayışlara girdim. Çeşitli kurslara katıldıktan sonra IKOMT adı verilen manuel terapi okulu ile değerli hocam Kaan Akın sayesinde tanıştım. Okul ile birlikte eksiklerimin giderildiğini ve en iyiye ulaşma çabamda büyük yol kat ettiğimi görebiliyordum. Şu an okula güncel olarak devam etmekteyim.

Mezun olduğumdan beri kendimi sürekli olarak güncel tutmaya çalışıyor hastalarımın tedavisinde en iyi ve en güncel yöntemleri kullanmaya gayret ediyorum. 

Tedaviye geldiğiniz ilk seanstan itibaren hastalığınız ile ilgili söylemek istediğiniz en ufak ayrıntılar dahil her şeyi dinliyor ve sizi ayrıntılı bir şekilde değerlendiriyorum. Tedavinizi sizinle birlikte iş durumunuza özel hayatınıza sosyal çevrenize bağlı olarak planlıyorum size açıklıyor ve sonrasında uygulamaya başlıyorum.

Ağrınızın var olduğuna inanıyorum

Uzun süreli geçmeyen inatçı ağrıların sadece psikolojik olarak değerlendirince hastaları çaresiz bıraktığının farkındayım.Eğer bir ağrı varsa bu ağrının nasıl olduğu hiç önemli olmaksızın ister bir gün önce bir yere çarpmanın verdiği ağrı olsun,ister 10 yıldır süren bir fıtık ağrısı olsun. Bu zamana kadar gerçek nedeni bilinememiş bir ağrı bile olsa vücudun bir sinyal verdiğini ve yanlış giden bir şeyleri değiştirmek istediğini biliyor ve bunun üzerine çalışıyorum

Tedavi yöntemleri

Manuel terapi
Fizik tedavi
Sportif rehabilitasyon
Kinesiotape
Medikal masaj
Medikal fitness
Fonksiyonel antrenman
Kuru iğne tedavisi

Uzmanlık alanları

Bel fıtığı
Boyun fıtığı
Bel, boyun düzleşmesi
Kanal daralması
Kireçlenme 
Omuz (Donuk omuz  ,omuz sıkışma sendromu ,omuz kas yırtıkları..) sakatlıkları
Diz (menisküs, bağ..) sakatlıkları
Kalça sıkışma sendromu
El bileği,ayak bileği sakatlıkları
Tenisçi dirseği golfçü dirseği
Cerrahi sonrası rehabilitasyon
Kifoz
Tendinit
Sporcu sakatlıkları
Fibromiyalji

İş tecrübeleri

2018 u17 voleybol erkek milli takımı balkan şampiyonası takım fizyoterapistliği
2018 u18 voleybol erkek milli takımı balkan şampiyonası takım fizyoterapistliği
2018-2020 Sivas Belediyespor kulübü takım fizyoterapistliği
2020-2021 Erzurumspor futbol kulübü takım fizyoterapistliği
2021-… Dr Hidayet Murat Gürson muayenehanesi 

Eğitimler sertifikalar

9 Uluslararası spor fizyoterapistleri kongresi-2017
Tff sağlık eğitim programı 12. bilgi yenileme kursu-2018
Karatay üniversitesi sporda alt ekstremite yaralanmaları sempozyumu-2018
9 Uluslararası spor fizyoterapistleri kongresi ayak ayak bileği problemlerinde hareketle mobilizasyon yöntemleri-2017
Taping for pt s-2017
Vestibüler sistem ve konuşma terapisi söyleşisi- Celal Bayar Üniversitesi 2017
2 Geriatrik rehabilitasyon seminerleri-celal bayar üniversitesi 2017
fizyoterapistlik ve kariyer söyleşisi-celal bayar üniversitesi 2018
IKOMT–Klinik Odaklı Muskuloskeletal Terapi

WhatsApp ile Bilgi Al
Ara Bilg Al 0539 956 94 05