fizik-tedavi-uzmani

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Nedir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon tıbbi bir uzmanlık alanıdır. Hareketleri ve vücut işlevi çeşitli sebeplerden dolayı sınırlanan hastaları tedavi etmeyi amaçlayan bu tedavi yöntemleri pek çok avantajı da beraberinde getirmektedir.

Fizyoterapistler ise fizik tedavi alanında uzman kimselerdir. İyileşme sürecinin hızlı olması ancak hastaların bu tedavi yöntemine aktif olarak katılması ile mümkün olmaktadır.

blank

Uzman fizyoterapistler  yaralanma, sakatlanma, hastalık gibi sebepler ile vücut fonksiyonlarında azalma meydana gelen hastaların tedavisinde rol oynamaktadır.

Rehabilitasyon ise işin psikolojik boyutu ile ilgilenir. Yaralanma, hastalık gibi sebeplerden dolayı zihinsel ve bilişsel yeteneklerin hastaya tekrar kazandırılması amaçlanmaktadır. Engelliliğin tedavisi, hastanın ailesinin bilinçlendirilmesi, temel hastalıkların giderilmesi ve hastanın çevresinin bu durumdan etkilenmemesi gibi amaçlar doğrultusunda hizmet verilmektedir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

  • Gelişimsel yetersizlik
  • Ameliyat sonrası oluşan ağrılar
  • Ağır geçirilen enfeksiyonlar
  • Doğum kusurları ve genetik yolla taşınan hastalıklar
  • Kemik, eklem ve yumuşak doku rahatsızlıkları
  • Beyin ve sinir sisteminde var olan rahatsızlıklar
  • Kalp ve kan dolaşımı sorunları
  • Akciğer ve solum yolları hastalıkları
  • Kanser gibi ağır tedavilerin yan etkilerinin ortadan kaldırılması

gibi rahatsızlıklar için fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulanabilmektedir.

blank

 

Fizyoterapi ve Rehabilitasyonda Manuel Terapi

Manuel terapi masaj uygulaması değil tıbbi bir tedavi yöntemidir ve fizik tedavinin başarılı olmasına yardımcı olmaktadır. Çeşitli sebeplerden dolayı hastanın kaslarında ve yumuşak dokularında meydana gelen gerilimin serbest bırakılması adına elle bası uygulanması olarak da ifade edilebilir.

Manuel terapinin amacı sertlik ve ağrının ortadan kaldırılması, hasta hareketlerinin iyileştirilmesi, gevşemenin sağlanması ve kan dolaşımının artırılmasıdır.

Pek çok fizyoterapi merkezinde uzman fizyoterapistler eşliğinde fizik tedavi ve manuel terapi hizmetleri verilmektedir. Hastaların doğal hareket etme yetenekleri ile bio-mekanikleri baz alınarak uygulanan bu tedavi yönteminin referansı ise yine fizyoterapi ve rehabilitasyon olmaktadır.

Tedavi vücudun işlevini icra edemediği görevlerin tekrar kazandırılması, yapısal bozukluğun giderilmesi, hastaların ağrısız bir şekilde hareket etmelerine imkan tanımaktadır. Ayrıca kırık sonrası, diz protezi sonrası rehabilitasyon noktasında da manuel tedavi yöntemleri başarılı sonuçlar ortaya koymaktadır.

Kaan AKIN
Latest posts by Kaan AKIN (see all)
No Comments

Post A Comment

WhatsApp ile Bilgi Al
Ara Bilg Al 0539 956 94 05