Klinik Pilates

Klinik Pilates Nedir, Yararları Nelerdir, Kimlere Uygulanır?

Klinik Pilates, uzman fizyoterapistler kontrolünde sağlıklı omurga gelişimi için kişiye özel hazırlanmış, koordinasyonel ve fonksiyonel egzersiz programlarının tümüdür.

Klinik Pilates Nedir?

Klinik Pilates, kişiye özel hazırlanan bir seri program dahilinde kişinin duruş bozukluğu üzerinde çalışarak, kas ve iskelet sistemi ile ilgili rahatsızlıkları hedef alan ve bu rahatsızlıkları azaltmak ve ortadan kaldırmak amacıyla uygulanan bir fonksiyonel egzersiz programıdır.
“Sağlıklı bedenin temeli sağlam omurgadır.” felsefesi ile öncelik olarak kişinin omurga sağlığı üzerine odaklanan klinik pilates, kas ve iskelet sistemine bağlı olarak gelişen bedensel fonksiyonların en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Klinik Pilates Ne İşe Yarar?

Klinik pilates uzman fizyoterapistler tarafından hazırlanan ve personel trainer olarak adlandırılan kişisel eğitmenler ile uygulanan kişiye özel fonksiyonel egzersizler bütünüdür ve bireylere vücudunu doğru şekilde kullanmayı öğretirken, vücudun daha esnek ve güçlü kaslara sahip olmasına yardımcı olur.

Klinik pilates temel olarak postür yani duruş bozukluğu üzerine çalışarak, kişilerin iskelet yapısının olumlu yönde hizalanmasına yardımcı olur ve bu hizalamayı koruyan kasları güçlendirerek sağlıklı bir omurga yaratılmasını sağlar.

Kişiye özel uygulanan egzersizler ile klinik pilates, vücut kaslarını hem statik hem de dinamik olarak çalıştırarak kasların belirginleştirilmesine yardımcı olur ve vücut anatomisinde yer alan belirli güç merkezlerini kuvvetlendirir.

Klinik pilates vücudun fiziksel gelişimine olumlu yönde etki etmesinin yanı sıra, aynı zamanda nefes ve konsantrasyon egzersizleri ile mental olarak rahatlama sağlar ve vücut üzerinde bilişsel akıl-vücut ilişkisi farkındalığı yaratır.

Uzun süreli alınan klinik pilates seansları ile sağlıklı duruşa sahip olan bireyler aynı zamanda sağlıklı vücut dolaşım sistemine de sahip olarak gündelik yaşam içerisinde daha az stres ve daha çok otokontrol ile kaliteli bir yaşama adım atarlar.

Klinik Pilates Zayıflatır Mı?

Klinik pilates uzman fizyoterapistler kontrolünde yapılan detaylı değerlendirmeler sonrasında kişiye özel uygulanan aletli ve mat pilates egzersiz programlarıdır. Doğru şekilde uygulanan klinik pilates programı kişinin postürünü yani duruş bozukluğunu düzeltirken aynı zamanda sıkılaşma ve kilo vermesine yardımcı olur.

Klinik pilates seansları sırasında yapılan egzersizler, vücut kaslarının gerilip uzamasını sağlarken hem eklemlerin hareket alanlarının genişlemesine yardımcı olur hem de vücut esnekliğini artırarak, reformer olarak adlandırılan vücudun yeniden şekilledirilmesini sağlar.

Klinik Pilates Kimlere Uygulanır?

Klinik pilates genel olarak birebir seanslar ile yönetilen, sağlıklı bireyler ve kronik rahatsızlığı olan bireyler için farklı methodlar ile hazırlanan terapi ve tedavi amaçlı uygulanan koordinasyonel ve fonksiyonel egzersiz programlarının bütünüdür.
Klinik pilates modern tıbbin tamamlayıcı tedavi yöntemleri içerisinde önemli bir yer edinerek, duruş bozukluğu ve omurga sağlığı üzerinde başarılı sonuçlar vermesinin yanı sıra bir çok kronik eklem, kas ve iskelet sistemine bağlı deformasyon rahatsızlıklarının iyileştirilmesinde de olumlu yönde etkiler sağlamaktadır.

Uzman fizyoretapistler kontrolünde uygulanan klinik plates seansları ile skolyoz ve kifoz gibi omurga rahatsızlıkları, kas romatizması, bel ve boyun fıtıkları, dönük omuz ve omuz eklemi problemleri, kas ve tendon yaralanmaları, menisküs problemleri, kalça ve eklem sorunları ve kas ağrı ve spazmları üzerinde klinik açıdan büyük ölçüde olumlu yönde ilerleme ve iyileştirme sağlanmaktadır.

Klinik pilates ile pek çok bel ve boyun fıtığı veya omurga problemleri yaşayan hastalar üzerinde tıbbi verilere dayalı başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Klinik pilates egzersizleri ile kişiler deformasyona uğrayan vücut problemlerinin giderilmesi amacıyla hareketlerini uygularken aynı zamanda vücudunu doğru kullanmayı öğrenerek sağlıklı bir omurga ve esnek kas sistemine sahip olurlar.

Klinik Pilates Neden Yapmalıyız?

  • Spor yaparken sakatlanmamak için
  • Vücudu doğru yönde kullanmayı öğrenmek ve postör/duruş bozukluğunu düzeltmek için
  • Kronik eklem ve kas rahatsızlarının iyileştirimesi ve kilo kontrolü gibi belirli bir hedefe yönelik çalışmak için
  • Egzersizler ile doğru kası çalıştırmak ve vücut hareket kabiliyetini artırmak için
  • Konsantrasyonu artırmak, farkındalığı artırmak, stresten uzaklaşmak ve dikkate yönelik çalışmalarda başarıya odaklanmak için
  • Vücut esnekliğini artırmak, vücut denge ve koordinasyonu sağlamak ve günlük yaşamsal aktiviteler çerçevesinde daha sağlıklı ve güçlü olabilmek için.

 

Klinik pilates kişiye özel uygulanan ve uzman fizyoretapistler kontrolünde gerçekleştirilen seansları ile bireylere günlük yaşam aktiviteleri esnasında maksimum verimlilik sağlamayı hedeflemektedir. Klinik pilates seanslarının uzman fizyoterapistler denetiminde uygulanması hayati önem taşımaktadır. Yanlış yöntemlerle yapılan klinik pilates seansları kalıcı sakatlığa yol açabilmektedir.

Klinik pilates, kas ve iskelet sistemi ile ilgili kronik rahatsızlığı olan bireyler için tedavi niteliğinde önem taşırken aynı zamanda sağlıklı bireyler için de bir terapi ve tedavi yöntemidir. Klinik pilates uygulaması aşağıda yer alan nedenler için tüm bireyler üzerinde kaliteli ve sağlıklı bir hayata adım atmada önemli rol oynamaktadır.

WhatsApp ile Bilgi Al
Ara Bilg Al 0539 956 94 05