manuel-terapi-2

Manuel Fizyoterapi

Manuel fizyoterapielle yapılan tedavi anlamına gelmektedir. Konnektif (yumuşak) dokuda, kaslarda, eklem ve omurgalarda çeşitli sebeplere bağlı olarak ağrı ve fonksiyon kayıpları meydana gelmektedir. Bu tür rahatsızlıkların el ile ortadan kaldırılması noktasında yumuşak doku ve mobilizasyon tekniklerinin kullanılması da manuel terapi olarak tanımlanabilir. Manus el anlamına gelirken terapi kelimesi ile de tedavi kelimesi ile eş anlamlı olarak kullanılmaktadır. Manuel terapi adı verilen bu yöntem hastalarda var olan problemlerin ortadan kaldırılması amacı ile sadece özel teknik ve manevra uygulanmasıdır. Herhangi bir ilaç ve makineye gerek duyulmamaktadır.

Manuel Fizyoterapi Hangi Durumlarda Faydalı Olur?

Klasik ve geleneksel tedavi yöntemlerinden olan manuel terapi semptomlara yönelik değildir. İyileşme ve dokuların tamir edilmesi için uygulanan bir tedavi yöntemi olup başarılı sonuçlara ulaşılmaktadır. Omurga, bel ağrıları, disk kaymaları gibi sendromlarda başarı alınmaktadır.

  1. Ortopedik sorunlar,
  2. Yumuşak doku yaralanmaları,
  3. cerrahi işlemler öncesinde ve rehabilitasyon uygulamaları sonrasında,
  4. Romatizma,
  5. Kireçlenme,
  6. Eklem ağrısı ve spor sakatlanmalarında

oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Ayrıca hazımsızlık, astım gibi solunum problemleri ile migren ve baş ağrısı gibi sorunlarda etkili olduğu bilinmektedir.

Manuel Fizyoterapi Kimler Tarafından Uygulanır?

Manuel fizyoterapi el ile yapılan bir teknik olmasına rağmen bir masaj değildir. Tıp bilgisi, tedavi için uygulanan teknikler, anatomi gibi pozitif bilim dallarına hakimiyet gerektirmektedir. Konunun fizyolojik, anatomik ve biyomekanik olarak değerlendirilmesi için alanında uzman fizyoterapistlerce yapılması uygundur. Ciddi komplikasyonlar görülmemesi amacı ile Kayropraktik Ankara merkezimize gelerek muayene olabilirsiniz. Konulan tanı neticesinde hastaların durumu belirlenerek bir tedavi planı hazırlanacaktır. Her hastanın durumu ve şikayeti farklı olduğundan dolayı uygulanacak olan tedavi planı da değişiklik göstermektedir.

Manuel Fizyoterapi Hangi Hastalara Uygulanır?

Fizik tedavi ile kombine bir tedavi olan manuel fizyoterapi her hastaya uygulanabilmektedir. Bir yaş sınırı olmaksızın uygulanması gereken durumlar başlığında bahsettiğimiz rahatsızlıkların görülmesi durumunda manuel tedavi uygulanarak yüksek oranlarda başarı sağlanmaktadır. Alternatif bir tedavi yöntemi olan manuel terapi aynı zamanda cihaz ve ilaç kullanımı gerektirmediğinden dolayı şeker, tansiyon gibi kronik rahatsızlıkları olan hastalarda da rahatlıkla uygulanabilmektedir.

No Comments

Post A Comment