manuel-terapi-amaçlari

Manüel Terapi Nedir ve Ne Amaçla Kullanılır?

Kas ve iskelet sistemi sorunları, sırt ve boyun ağrısı gibi pek çok sorun hem gençlerde hem de yaşlılarda görülmektedir. Toplumda yaygın olan bu sorunlardan kurtulmak için bugün kullanılan en popüler fizik tedavi yöntemlerinden biri manüel terapi olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Yaralanma, yaşlanma vb. sebeplere bağlı olan bu rahatsızlıkların tedavisinde uzman fizyoterapistler görevlidir. Kazalar, duruş bozuklukları, doğum kusurları, yaşlılık gibi sebeplere bağlı olarak vücudun herhangi bir yerinde hareket kaybı ya da deformasyon gözleniyor ise bu durumda manüel terapi sizler için en iyi yöntem olacaktır. Yumuşak dokuların ve eklemlerinden pasif hareketinden oluşan bir tedavi yöntemi olan manipülasyon, spesifik lokalize bir medikal masaj olarak da ifade edilebilir. 

Manüel terapi ile amaçlanan uzuvların hareketlerinin normalleşmesidir. Ayrıca eklem yüzeyleri arasındaki hareketin maksimum düzeye çıkarılması ve hastaların rahatsızlıkları öncesindeki normal eklem hareketliliğine sahip olmalarının sağlanması hedeflenir. İşlemi ise sadece terapistler yapabilir. Kesin bir kuvvet uygulayan fizyoterapistler eklemlerde ve yumuşak dokularda normal hareketliliği sağlarlar.

Bu tedavi alanında eğitim almış olan fizyoterapistler tarafından yapılmaktadır. Sertifikasyonu olmayan kişilere manüel terapi yaptırmanız oldukça risklidir, omurga zedelenmeleri yaşayabilirsiniz. 

Manuel tedavi yönteminin faydaları

  • Psikolojik
  • Biyokimyasal
  • Mekanik
  • Nörofizyolojik

 

olarak etki eder. Hastanın iyileşme sürecinin hızlanması için tedavi sonrası fizyoterapistlerin önerdiği egzersizlerin yapılması gerekir. Omurilik ile yaralanmaların olduğu diğer noktalarda var olan ağrılar bu yöntem ile ortadan kaldırılmaktadır. Araştırmalar ile bu durum da kanıtlanmış olup manuel terapi tamamen tıbba dayanmaktadır. Fonksiyonel sonuçların artırılması ve ağrının azalması yönünde bu tedavi yönteminin ise oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

Tedavi süresi birkaç seans olabileceği gibi, daha fazla seans da gerekebilir. Problem yaşanılan bölgenin ne tür ihtiyaçları olduğu bu konuda belirleyici etken olacaktır. İyileşme oranı %95 olan tedavi yöntemi ile rahatsızlık çoğunlukla tekrarlamaz. Doku işlev kazandığından dolayı görevini yerine getirecek ve tedavi sonrası egzersizler ile kesin sonuçlar sürekliliğini koruyacaktır.

Siz de manuel terapi tedavi yöntemi ile iyileşmek ve ağrılarınızdan kurtulmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin ve randevu alın.

Esin ÇATAKKAYA
Esin ÇATAKKAYA güncel yazıları (Tümünü Gör)
No Comments

Post A Comment