medikal-masaj-1

Medikal Masaj Lüks Mü Tedavi Mi?

Medikal Fitness

Medikal Fitness, 2000’Li yıllarda nörolog ve  fizyoterapist VLADIMIR JANDA’nın öncüsü olduğu bireyin kendine özgü metobolik sorunlarını hesaba katarak eklem ya da omurga sıkıntıları varsa bunları da iyileştirmeyi amaçlayan, kişinin tedavisini ve iyileşme sürecini alanında uzman eğitmenler tarafından yapılan uygulamalarla hızlanmasını hedefleyen konsept fitness biçimidir. Bu desteği Manuel Terapi Ankara merkezimizde alanında uzman fizyoterapistlerimizden alabilirsiniz. Aklınızdan bu kişilerin eğitimiyle alakalı sorular geçtiğini duyar gibiyiz. Medikal fitness eğitmenleri normal fitness eğitmenlerinden ayrıştıkları nokta olarak fizyolojik ya da metabolik hastalıklar bilgisine sahip kişiler olduklarını söyleyebiliriz. Belli bir rahatsızlığın  tedavi sürecinde hekiminizle konuşabilecek niteliğe sahiptirler. Doktorunuzun çıkarttığı yol haritasıyla paralel bir şekilde kendi egzersiz varyasyonlarıyla destek veren uzman kişilerdir. Ayrıca medikal fitness programına başlamadan önce yapılan test ve analizlerle durum belirlemesi yapabilen kişidir. Bunlar etkileyici olsa da gelin birlikte bir de medikal fitnessın faydalarını inceleyelim.

Neden medikal fitness

Medikal fitness sizlere hareket özgürlüğü alanı yaratır. Vücudumuzda da her eklemin kendine özgü RED ZONE adı verilen maksimal bir açısı vardır .Bunun üstünde yapılan çalışmalar eklemde aşırı stres yaratabilir. Eklem sakatlıklarıyla birlikte kas dengesizliği oluşturabilir. Bu bilgi ışığında hareketle günlük duruşları, çalışma ortamlarını, egzersizleri kontrol altına alarak sağlıklı bir beden sahibi olma yolu açılır. Medikal fitness süresince bireyler kontrol altında tutulur. Bu sebeple hızlı çözümler ortaya çıkar. Düzenli tekrarlar fizyoterapist ile birlikte yapılır. Beden, olması gereken en sağlıklı haline gelir.

Medikal fitness için ideal bireyler

Günümüzde birçok rahatsızlığın ilacı yoktur çünkü bedenin fiziksel tedaviye ihtiyacı vardır. Ağrıları yok saymamıza sebep olan, anlık uyuşturarak süreci uzatan kendimizi kandırdığımız bu rahatsızlıkları beslenme ve doğru antrenman metodlarıyla büyük ölçüde kontrol altına alabilmemiz mümkündür. Hareket kısıklığından muzdarip, özgüven kaybı olan, nasıl hareket edeceği konusunda deneyimsiz, bu sebeple gelecekte karşısına çıkması muhtemel  (sarkopeni ,osteoporoz vb. gibi ) birçok rahatsızlığı önünü kesmek isteyen yaş ve cinsiyet ayırt etmeksizin herkese hitap eder. Sağlığınızı medikal fitness ile koruyabilir veya yeniden kazanabilirsiniz.

Esin ÇATAKKAYA
Esin ÇATAKKAYA güncel yazıları (Tümünü Gör)
No Comments

Post A Comment