blank

Özel Fizyoterapist Eşliğinde Fizik Tedavi

Yaralanma, travma, hastalık, yaşlılık gibi sebeplerden dolayı vücudun bazı bölümlerinde fonksiyon kayıpları görülebilmektedir. Eksilme gösteren fonksiyonların hastaya yeniden kazandırılması amacı ile hastaya sıcak ve soğuk uygulamaları, elektrik akımı, dalgalar, egzersiz ve manuel terapi uygulanarak oluşturulan tedavi yöntemine fizik tedavi ya da fizyoterapi adı verilmektedir. Fiziksel tıp ve rehabilitasyon alanında eğitim almış fizyoterapistler tarafından hastalıların tanısı konulmakta ve hastalara özel bir tedavi planı hazırlanmaktadır.

Fizyoterapi, fiziksel uygulamaların yanı sıra sosyal ilişkiler ve duygusal müdahaleler gibi müdahaleleri da kapsamaktadır. Gerekli test ve tetkiklerin yapılması ile birlikte hastalara tedavi planı uygulanır. Fizik tedavi yöntemleri geçmişten günümüze gelişerek gelmeye devam etmiştir. Son yıllarda ülkemizde manuel terapi adı verilen tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Hastalarda meydana gelen sorunların ortadan kaldırılması ve hastaya eski yaşam kalitesinin tekrar sunulması amacı ile bu tedavi yöntemine başvurulmasının sebebi tedavinin tamamen doğal olmasıdır.

fizik-tedavi-uzmani

Manuel terapi merkezlerinde özel fizyoterapist eşliğinde yapılan manuel terapi  ağrılara ameliyatsız bir tedavi alternatifi olarak sunulmaktadır. Bel ve boyun düzleşmesi, fıtık, donuk omuz gibi hastalıkların ortadan kaldırılması ve bu hastalıkların hastada meydana getirdiği yan etkilerin ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Fizik tedavi ile birlikte kullanıldığında manuel terapi kesin sonuçlar vermektedir. Hasta şikayetlerinde de azalma meydana gelmektedir.

 

Özel Fizyoterapist ile Tedavi Olmanın Önemi

Manuel terapi yöntemine başvurulabilmesi için hastalarda sakıncalı bir durumun olup olmadığının tespit edilmesi gerekiyor. Sistemik hastalıklar sebebi ile bazı durumlarda fizik tedavi ve manuel terapi sakıncalı olabilmektedir. Özellikle ileri derecede var olan rahatsızlıkların ortadan kaldırılması amacı ile uygulanacak olan bu tedavi yöntemi özel fizyoterapist eşliğinde yapılmalıdır. Uzman gözetiminde yapılmayan tedaviler geri dönüşümsüz hasarları da beraberinde getirirler. Kanama bozuklukları, kırık, kanser gibi hastalıkların varlığında, manuel terapiye ancak ve ancak uzman bir manuel terapist ile birlikte çalışmak gerekmektedir.

Donmuş ve gerilmiş eklemlere uygulanacak olan bu tedavi yöntemi ileri derecede fıtık, kas ve eklem yırtılması gibi durumlarda da uygulamalarımızı kapsamaktadır. Bu sebeple uzman bir fizyoterapist tarafından tedaviye başlanamadan önce iyi bir değerlendirme ve hastanın günlük yaşamı içerisinde zorluk çektiği noktalar iyi belirlenmelidir.

Gözde ÖLÇER
Latest posts by Gözde ÖLÇER (see all)
No Comments

Post A Comment

WhatsApp ile Bilgi Al
Ara Bilg Al 0539 956 94 05